kupiecka solidność, wielu nam już zaufało, zaufaj nam i TY

W tym dziale znajdą Państwo odpowiedzi na kilka ważnych kwestii, które towarzyszą aktualnym lub przyszłym użytkownikom kotłów retortowych i nie tylko. Zakup opału najlepiej dokonywać w sezonie letnim lub wczesną jesienią. Ekogroszek w tym czasie posiada idealną wilgotność, co przekłada się m.in. na jego wartość opałową oraz bezawaryjną pracą pieców.

Co warto wiedzieć w tematyce: Węgla, Ekogroszku - Opału

1. Dlaczego warto wybrać kotły retortowe do przydomowej kotłowni ?

        Kotły z podajnikiem retortowym są efektywnymi i ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, w których proces spalania odbywa się całkowicie bezdymnie, a emisja szkodliwych gazów cieplarnianych jest kilkakrotnie niższa od dopuszczalnej normy.

        Uzupełnianie paliwa poprzez podajnik retortowy jest bardzo wygodnym sposobem użytkowania kotła. Pobieranie węgla odbywa się w sposób ciągły i równomierny. W kotłach retortowych najczęściej stosowane są nowoczesne rozwiązania elektroniczne pozwalające na bieżącą kontrolę pracy kotła.

2. Co to jest spiekalność węgla ?

        Zjawisko spiekalności w paleniskach węglowych jest niepożądane, gdyż grozi poważnymi zaburzeniami eksploatacyjnymi. Duże spieki koksowe (tzw. „kalafiory”), powstałe ze spiekania (lepienia) się małych kawałków węgla mają znacznie mniejszą powierzchnię kontaktu z powietrzem. W wyniku takiego zachowania spowolniony jest przebieg spalania i zmniejsza się wydajność kotła. Utrudniony dostęp powietrza do wnętrza „kalafiora” powoduje, że wzrastają straty niecałkowitego spalania (tzw. „niedopału”, czyli zwiększa się zawartość części palnych w popiele). W palnikach automatycznych spieki koksowe stwarzają ponadto poważną groźbę zakleszczenia palnika.

3. Co może być przyczyną zapychania się i zatrzymywania pieca ?

        Wymienione usterki pieca, to typowe objawy występowania wysokiej spiekalności w danej partii opału. Przyczyną tego stanu może być zakup ekogroszku niskiej jakości jak np. ekogroszku czeskiego i brak doświadczenia z poradzeniem sobie z tak wymagającym opałem. W większości kotłów automatycznych z podajnikiem retortowym można stosować ekogroszek o spiekalności RI<20. Ekogroszek, który nie wykazuje spiekalności to ekogroszek z KWK Kazimiesz Juliusz, dopuszczalne normy spieków, spełnia również ekogroszek z ZG Piekary, ZP Janina oraz KWK Bobrek.

4. Co zrobić z mokrym ekogroszkiem ?

        Problem zawilgoconego ekogroszku jest bardzo częstym problemem użytkowników pieców retortowych, z którym walka jest bardzo trudna. Jest to związane z tym, że w zdecydowanej większości składów opału, węgiel przechowywany jest na otwartej przestrzeni. W okresie jesiennym problem ten się nasila w związku z gwałtownymi zmianami pogody. Zawilgocony ekogroszek powoduje korozję zbiorników paliwowych, a w szczególności tych które zostały wykonane z niskiej jakościowo stali.

        Sposobem na uniknięcie zawilgocenia ekogroszku jest zakup ekogroszku workowanego. Drugim krokiem jest przesuszenie zakupionej partii przed bezpośrednim zasypaniem zbiornika podawczego. Można to zrobić poprzez rozprucie worka i rozsypanie opału na kilka godzin przed dokonaniem wsypu do zbiornika, aby pozostała wilgoć mogła odparować.

5. Oznaczenie na moim piecu: miał 32.1 kl 25/12, węgiel kamienny 32.1 kl. 26/9, co one oznaczają ?

         Węgiel kamienny, jak wiele innych materiałów, został sklasyfikowany przepisami Polskich Norm (PN). Klasyfikacji opału dotyczą m.in następujące normy: PN-82/G-97001 "Węgiel kamienny. Sortymenty", PN-82/G-97002 "Węgiel kamienny. Typy", PN-82/G-97003 "Węgiel kamienny do celów energetycznych ", PN-82/G-97004 "Węgiel kamienny. Klasy węgla do koksowania."

        Oznaczenie pieca typu miał 32.1 kl. 25/12, oznacza wg PN minimalne parametry jakościowe zastosowanego miału węglowego:

  • kaloryczność ≥ 24 MJ/kg
  • zawartość siarki ≤ 0,6%
  • zawartość popiołu ≤ 16%

        Oznaczenie pieca typu węgiel kamienny 32.1 kl. 26/9, sortymentu OII, oznacza wg PN minimalne parametry jakościowe zastosowanego sortymentu węgla kamiennego: w tym przypadku orzech II:

  • kaloryczność ≥ 28 MJ/kg
  • zawartość siarki ≤ 0,6%
  • zawartość popiołu ≤ 6%

Dział sprzedaży

tel. (32) 703-32-12

tel. +48 530-846-531

e-mail wegielkatowice@gmail.com

Kontakt

Jeżeli mają Państwo jakieś pytania dotyczące oferty, chcą dobrać asortyment do własnego pieca, złożyć zamówienie lub poprosić o kontakt z naszej strony, mogą Państwo tego dokonać za pomocą naszego formularza kontaktowego zamieszczonego po prawej stronie.

Zapraszam do kontaktu.

Formularz kontaktowy

Valid XHTML 1.0 Transitional